Roku Gin pojawił się na rynku w 2017 roku. Jego korzenie sięgają jednak 1936 roku, kiedy to japoński koncern Suntory wypuścił na rynek Hermes Gin. To właśnie na jego recepturze bazuje dzisiaj recenzowany gin.

Roku Gin

Roku z języka japońskiego oznacza 6 i ta liczba występuje w kilku aspektach tego ginu. Zacznijmy od butelki, jest w kształcie heksagonalnym. Następnie liczba 6 pojawia się na etykiecie, która jest robiona z tradycyjnego Japońskiego papieru Washi (wpisany w 2014 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO) Na etykiecie liczba ta jest wypisana pismem kaligraficznym. Poniżej etykiety wytłoczone jest 6 składników pochodzących z Japonii, które są użyte do jego produkcji.

Roku Gin
Etykieta z papieru Washi.

Roku Gin powstaje z 14 składników, 6 pochodzących z Japonii i 8 importowanych. Destylarnia do jego produkcji używana jest jałowiec, korzeń i nasiona arcydzięgiel, kolendra, kardamon, cynamon, skórki gorzkich pomarańczy i cytryny. Do tego jest 6 składników pochodzących z Japonii: kwiat i liście wiśni (Sakura), herbaty Sencha i Gyokuro, pieprz Sanshō i skórki Yuzu. Każdy składnik jest osobno destylowany pod ciśnieniem w niskiej temperaturze poza ja Yuzu, które jest dystylowany w alembiku. Gin jest butelkowany z mocą 47% na rynek w Japonii, a poza nią i w sklepach bezcłowych ma moc 43%.

Roku Gin
Etykieta z tyłu butelki z 6 japońskimi składnikami.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, cytrusy, arcydzięgiel, pieprz, mięta, yuzu, jałowiec.
SMAK: Słodki, cytrusy, arcydzięgiel, pieprz, mięta, yuzu, pomarańcza, cytryna, jałowiec, pieprz.
FINISH: Słodki, jałowiec, cytrusy, pieprz.
ABV: 43%.
Kraj: Japonia.

Roku Gin
Degustacja.

Subiektywnie ode mnie:

Roku Gin zaskakuje swoim aromatem i smakiem. Użycie składników rosnących w Japonii daje temu ginu trochę tajemniczości, bo skądś znam ten aromat lub smak, ale nie wiem skąd. Całość jest intensywna, słodka, ziołowa, dobra, orzeźwiająca. To wszystko idealnie się łączy. Gin pije się przyjemnie samego, jak i w połączeniu z tonikiem. Dobra pozycja w stosunku jakość/cena.

Cena: 90-140 PLN.
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski