GinTonic.PL – Gin Blog https://gintonic.pl GinTonic.PL - to pierwszy blog o tematyce ginów! Zapraszam was do fantastycznego świat, w którym oprócz jałowca odkryjemy wiele wyśmienitych aromatów i smaków! Rafał Stanowski. Wed, 13 Jan 2021 19:56:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 138103444 Gin #82 – Opihr Oriental Spiced Gin https://gintonic.pl/gin/gin-82-opihr-oriental-spiced-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-82-opihr-oriental-spiced-gin https://gintonic.pl/gin/gin-82-opihr-oriental-spiced-gin/#respond Wed, 13 Jan 2021 19:55:55 +0000 https://gintonic.pl/?p=1262 Opihr Oriental Spiced GinOpihr Oriental Spiced Gin pojawił się w październiku 2013 roku. Za jego kreację odpowiada Joanne Moore, pierwszą mistrzynią destylacji w świecie ginów. A gin powstaje w najstarszej destylarni ginu G&J Distillery, której korzenie sięgają roku 1761 roku. Opihr Oriental Spiced... Continue Reading →

Artykuł Gin #82 – Opihr Oriental Spiced Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Opihr Oriental Spiced Gin pojawił się w październiku 2013 roku. Za jego kreację odpowiada Joanne Moore, pierwszą mistrzynią destylacji w świecie ginów. A gin powstaje w najstarszej destylarni ginu G&J Distillery, której korzenie sięgają roku 1761 roku.

Opihr Oriental Spiced Gin
Opihr Oriental Spiced Gin

Opihr Oriental Spiced Gin jak nazwa sugeruje, jest inspirowany orientalnymi przyprawami. Opihr, a właściwie w naszym języku Ofir, to miasto, które zostało wspomniane w Księdze Królewskiej Starego Testamentu. Z ów miasta lub portu król Salomon importował złoto, srebro i egzotyczne przyprawy.

Opihr Oriental Spiced Gin
Opihr Oriental Spiced Gin

Nazwę ginu wmawiamy jako: “o, peer!”. Producent podaje, że do jego produkcji użyto 10 botaników: jałowiec z Włoch, pieprz kubebę z Malezji, kolendra z Maroko, skórki pomarańczy z Hiszpanii, kumin i skórki z grapefruita z Turcji, arcydzięgiel z Niemiec, kardamon, imbir i pieprz Tellicherry z Indii. Gin jest produkowany w stylu London Dry i butelkowany z mocą 42,5%.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, ziołowy, jałowiec, kardamon, czarny pieprz, kolendra.
SMAK: Słodki, jałowiec, kardamon, czarny pieprz, arcydzięgiel, mięta, czekolada, cytrusy.
FINISH: Słodki, jałowiec, czekolada, cynamon, kardamon, pomarańcza.
ABV: 42,5%
Kraj: Anglia.

Opihr Oriental Spiced Gin
Opihr – degustacja.

Subiektywnie ode mnie

Bardzo ciekawy. Zapach jest słodko-ziołowy, cynamon i jałowiec, nie jest mocno intensywny, jednak przyjemny. W smaku jest dużo słodyczy, czekolada, kolendra, kardamon, jałowiec, zioła, pieprz. Finish to czekolada, kardamon, kolendra, pieprz i jałowiec. Całość bardzo przyjemnie się pije. To, co mnie zaciekawiło to najbardziej posmak czekolady, a do tego kardamon. W połączeniu z tonikiem na pierwszy plan wychodzi kardamon, potem jest jałowiec i pieprz, kolendra. Gin staje się intensywniejszy, bardziej uwydatniają się kolonialne przyprawy. Jak dla mnie to było dobre połączenie. Jednak nie lubisz kardamonu w za dużej ilości to możenie być gin dla Ciebie.

Opihr  Gin z tonikiem.
Opihr z tonikiem.

Opihr często jest sprzedawany w zestawie ze szklanką typu Copa do Gin&Tonic czyniąc ten zestaw ciekawym pomysłem na prezent!

Opihr Gin w zestawie ze szklanką.
Opihr w zestawie ze szklanką.

Cena: 118-139 zł
Można kupić np tutaj:

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji i noty smakowej. Jeśli Ci się podobała, proszę zaglądaj tu częściej lub na FB czy Instagramie.

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #82 – Opihr Oriental Spiced Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-82-opihr-oriental-spiced-gin/feed/ 0 1262
Gin #81 – Canaima Gin https://gintonic.pl/gin/gin-81-canaima-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-81-canaima-gin https://gintonic.pl/gin/gin-81-canaima-gin/#respond Mon, 04 Jan 2021 23:24:26 +0000 https://gintonic.pl/?p=1255 Canaima GinCanaima Gin na polskim rynku pojawił się pod koniec roku 2019. Rzecz, która przyciągnęła moją uwagę to hasło reklamowe „Born in Amazonia”. Postanowiłem sprawdzić, co się kryje za tym ginem. Canaima Gin jest produkowana w Wenezueli, w destylarni DUSA, która... Continue Reading →

Artykuł Gin #81 – Canaima Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Canaima Gin na polskim rynku pojawił się pod koniec roku 2019. Rzecz, która przyciągnęła moją uwagę to hasło reklamowe „Born in Amazonia”. Postanowiłem sprawdzić, co się kryje za tym ginem.

Canaima Gin
Canaima Gin

Canaima Gin jest produkowana w Wenezueli, w destylarni DUSA, która jest znana z produkcji rumów Diplomatico, a u nas w kraju znanych jako Botucal! (swoją drogą ich rumy polecam). Gin ten jest efektem współpracy między światowej sławy barmanie Simone Caporale, a wspomnianą destylarnią. Nazwa „Canaima” nawiązuje do Parku Narodowego Canaima, znanego m.in. z wodospadu Salto Angel (979 m wysokości), z najdłuższym swobodnym spadkiem wody na świecie 807m.

Canaima Gin
Canaima Gin

Gin produkowany jest przy użyciu 10 botaników. Na stronie producenta widnieje informacja o 6, do tego możemy się domyślić 7., jałowca. W moim wypadku o kilku z nich słyszałem pierwszy raz, wiec warto kliknąć nazwę, aby chociaż zobaczyć jak wyglądają. Nanercz zachodni (cashew lub merey), jagody Acai, Salaka jadalna (snake fruit), Cocona (Solanum sessiliflorum), owoce Seje, kakaowiec Cupuacu. Każdy z tych składników jest osobno macerowane od 2 do 7 dni, a następnie destylowany. Po tym są zestawiane razem. Gin powstaje w małych partiach 500 litrów. Finalnie moc trunku wynosi 47%.

Canaima Gin
Canaima Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, jałowiec, intensywny, słodkie owoce, arcydzięgiel, cytrusy.
SMAK: Słodki, jałowiec, zioła, mięta, cytrusy, cynamon, słodkie owoce.
FINISH: Słodki, jałowiec, słodkie owoce, zioła.
ABV: 47%
Kraj: Wenezuela

Canaima Gin
Canaima Gin

Subiektywnie ode mnie:

Nie wiem co ma powiedzieć. Canaima Gin czaruje i zachwyca magią smaków Amazonii. Gin jest przyjemny, bardzo ciekawie pachnie, smakuje wybornie. No po prostu jest bardzo dobry. Najtrudniejszą sztuką było określić, co to za aromat lub smak. Tu poległem. Jednak cieszy mnie to mnie, dzięki temu bardzo fajnie odkrywa się ten gin. Z jednej strony jest słodki, wyrazisty z drugiej lekko ziołowy i pikantny. Na swój sposób jest nie powtarzalny. W połączeniu z dobrym tonikiem naprawdę smakuje świetniej. Jedyne co mogę powiedzieć, to, że bardzo polecam, mimo, że cena nie jest niska!

Warto też dodać, że 10%, że sprzedaży ginu idzie na wsparcie lokalnych rolników/producentów, pracowników i fundację Saving the Amazon.

Cena: 189 zł
Można kupić np tutaj:

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji i noty smakowej. Jeśli Ci się podobała, proszę zaglądaj tu częściej lub na FB czy Instagramie.

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #81 – Canaima Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-81-canaima-gin/feed/ 0 1255
Gin #80 – Coventry Gin https://gintonic.pl/gin/gin-80-coventry-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-80-coventry-gin https://gintonic.pl/gin/gin-80-coventry-gin/#respond Sun, 20 Dec 2020 23:38:39 +0000 https://gintonic.pl/?p=1239 Coventry GinCoventry Gin zakupiłem w sklepie Auchan, wracając do z kolegą z małego wypadu poza Wrocław. On musiał zrobić zakupy, ja spojrzałem przy okazji na półkę ginów. Oczywiście chciałem kupić inny gin, ale stwierdziłem, tego jeszcze nie piłem. No ktoś przecież... Continue Reading →

Artykuł Gin #80 – Coventry Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Coventry Gin zakupiłem w sklepie Auchan, wracając do z kolegą z małego wypadu poza Wrocław. On musiał zrobić zakupy, ja spojrzałem przy okazji na półkę ginów. Oczywiście chciałem kupić inny gin, ale stwierdziłem, tego jeszcze nie piłem. No ktoś przecież dla dobra innych musi testować. Jak poszły testy? Odpowiedź poniżej.

Coventry Gin
Coventry Gin

Coventry Gin to gin typu London Dry, produkowany i butelkowany w Anglii na zlecenie francuskiej sieci marketów Auchan. I właściwie tyle o tym ginie wiadomo, nie ma nigdzie informacji na temat destylarni, jakich botaników użyto do produkcji, jedyny pewny to jałowiec. Gin jest butelkowany z mocą 37,5%.

Coventry Gin
Coventry Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, intensywny, cytrusy, jałowiec, arcydzięgiel, zioła.
SMAK: Delikatny, ziołowy, jałowiec, cytrusy, cynamon.
FINISH: Słodki, cytrusy, jałowiec, zioła.
ABV: 37,5%.
Kraj: Anglia.

Coventry Gin
Coventry Gin

Subiektywnie ode mnie:

Oczywiście po udanym wypadzie skończyło się przy wspomnianej flaszce ginu. U kolegi okazało się, że nie ma kostek lodu, więc wieczór był pod znakiem wymieszania ginu z tonikiem na ciepło. Przejdźmy na chwilę do samego ginu, w aromacie jest bardzo intensywny, dużo cytrusów i jałowca, a w tle zioła. W smaku jest bardzo delikatny. W finishu jest słodki. Gin można pić samemu i będzie dobrze smakował. Ja z kolegą tego wieczoru opróżniliśmy prawie całą butelkę, dolewając tylko toniku bez kostek lodu. Bardzo nam smakował. Dobrze się go piło, był idealnym dodatkiem do rozmowy. Podsumowują cena/jakoś bardzo dobrze się prezentuje. Można kupić w ciemno na domową imprezę.

Cena: około 37 zł
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #80 – Coventry Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-80-coventry-gin/feed/ 0 1239
Gin #79 – Walcher Gin https://gintonic.pl/gin/gin-79-walcher-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-79-walcher-gin https://gintonic.pl/gin/gin-79-walcher-gin/#respond Mon, 14 Dec 2020 16:43:41 +0000 https://gintonic.pl/?p=1227 Walcher Gin, a wlaściwie Sole e Luna Bio Gin Walcher Gin mogłoby się wydawać, że skoro ten napis rzuca się najbardziej w oczy, to jest to nazwą ginu. Jednak gdy spojrzymy w lewy dolny róg etykiety, to zobaczmy jego prawdziwą nazwę „Sole e Luna„. W tłumaczeniu na język polski... Continue Reading →

Artykuł Gin #79 – Walcher Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Walcher Gin mogłoby się wydawać, że skoro ten napis rzuca się najbardziej w oczy, to jest to nazwą ginu. Jednak gdy spojrzymy w lewy dolny róg etykiety, to zobaczmy jego prawdziwą nazwę „Sole e Luna„. W tłumaczeniu na język polski „Słońce i księżyc”, a „Walcher” to nazwa destylarni.

Walcher Gin, a wlaściwie Sole e Luna Bio Gin
Walcher Gin, a wlaściwie Sole e Luna Bio Gin

Pierwsze co przyciągnęło mój wzrok, to butelka. Z ciekawości wziąłem ją do rąk, a potem zrobiło się jeszcze ciekawiej. Okazało się, że to Bio Gin. Z tyłu butelki był numer z certyfikatem bio dla destylarni.

Walcher Gin, a wlaściwie Sole e Luna Bio Gin
Certyfikat dla destylarni.

Sole e Luna to bio gin, produkowany we włoskiej destylarni Walcher znajdującej się w Południowym Tyrolu. Została założona w 1966 przez Alfonsa Walchera i do tej pory znajduje się w rodzinnych rękach.

Walcher Gin, a wlaściwie Sole e Luna Bio Gin
Sole e Luna

O Sole e Luna jest mało informacji, gin został wypuszczony na niemiecki rynek. Wiadomo, że ma certyfikację Bio. Na stronie producenta znajdował się informacja o tym samym ginie, jednak dodatkowo leżakowanym w beczkach po sherry. Tam już można było znaleźć informację, że do produkcji ginu użyto 24 różnych botaników. Niestety nie podano jakich, wiadomo, jedynie, że jałowiec. Gin jest butelkowany w 500 ml butelki o mocy 40%.

Nota smakowa:

NOS: słodki, jałowiec, cytrusy, arcydzięgiel, zioła, anyż, koper.
SMAK: słodki cytrusy, jałowiec, arcydzięgiel, tymianek, zioła, pokrzywa, rumianek.
FINISH: słodki, cytrusy, jałowiec, koper, anyż.
ABV: 40%.
Kraj: Włochy.

Degustacja ginu.
Degustacja.

Subiektywnie ode mnie:

Bardzo delikatny i przyjemny gin. W aromacie cytrusy, jałowiec i zioła. W smaku tak samo. W finishu delikatny posmak pieprzu. Bardzo dobrze piję się go samego, na ciepło bez żadnych dodatków. Moc alkoholu nie jest odczuwalna, a czuć jedynie jakość dobrych ,składników. Dobrze też łączy się z delikatnym tonikiem. Cena/jakoś bardzo dobrze się tu prezentuję. A właściwie mógłbym powiedzieć, że mamy perełkę bo za cenę około 60 zł, dostajemy Bio Gin w stylu śródziemnomorskim, który naprawdę świetnie smakuje. Z czystym sercem, mogę polecić, że można wziąć w ciemno.

Logo destylarni Walcher.
Logo destylarni Walcher.

Cena: 60 zł

Można kupić np tutaj:

  • Auchan

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #79 – Walcher Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-79-walcher-gin/feed/ 0 1227
Gin #78 – Discoverer Gin https://gintonic.pl/gin/gin-78-discoverer-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-78-discoverer-gin https://gintonic.pl/gin/gin-78-discoverer-gin/#respond Sun, 13 Dec 2020 20:57:39 +0000 https://gintonic.pl/?p=1159 Christopher Discoverer GinDiscoverer Gin, a właściwie to pełna jego nazwa to Christopher Discoverer Gin. To polski gin produkowany w Polmosie Bielsko-Biała. Butelkę, tego ginu znalazłem w sieci super marketów Auchan. O Christopher Discoverer Gin ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje, nawet nie ma o... Continue Reading →

Artykuł Gin #78 – Discoverer Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Discoverer Gin, a właściwie to pełna jego nazwa to Christopher Discoverer Gin. To polski gin produkowany w Polmosie Bielsko-Biała. Butelkę, tego ginu znalazłem w sieci super marketów Auchan.

Christopher Discoverer Gin
Christopher Discoverer Gin

O Christopher Discoverer Gin ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje, nawet nie ma o nim wzmianki na stronie producenta. Na etykiecie widnieje informacja, że jest to gin klasy premium. Użyto specjalnie wyselekcjonowanych składników i że jest mieszanką tradycyjnych botaników. Co za tym się kryje? Niestety nie wiadomo. Jedno jest pewne, użyto na pewno jałowca. Gin jest butelkowany z mocą 37,5%.

Christopher Discoverer Gin
Etykieta na butelce.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, mocno cytrusowy, jałowiec, trawa cytrynowa, arcydzięgiel, cynamon, kardamon.
SMAK: Słodki, cytrusowy, jałowiec, trawa cytrynowa, kardamon, cynamon.
FINISH: Słodki, cytrusy i jałowiec, trochę kardamonu i cynamonu.
ABV: 37,5%
Kraj: Polska.

Christopher Discoverer Gin
Christopher Discoverer Gin degustacja.

Subiektywnie ode mnie:

Zapach jest słodki, mocno cytrusowy, taki trochę przypominając zapach płynu do naczyń. W tle jałowiec, trawa cytrynowa i przyprawy kolonialne. W smaku jest przyjemny, słodki, dobrze się go pije. Gdyby mi ktoś mi nie powiedział, że to gin, to bardziej bym obstawił, że to dobra wódka smakowa.

Gin można pić samemu na ciepło lub lekko schłodzonym, będzie dobrze smakował. Bardzo fajnie sprawdza się w połączeniu z tonikiem. Cena do jakoś bardzo dobrze wychodzi, jeśli chcemy lekki cytrusowy gin. Na imprezę domową, bez problemu bym go kupił jeszcze raz.

Cena: 45-50 zł
Można kupić np tutaj:

  • Auchan

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #78 – Discoverer Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-78-discoverer-gin/feed/ 0 1159
Test Toników #5 – Franklin & Sons https://gintonic.pl/tonic/test-tonikow-5-franklin-sons/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=test-tonikow-5-franklin-sons https://gintonic.pl/tonic/test-tonikow-5-franklin-sons/#respond Wed, 09 Dec 2020 11:24:30 +0000 https://gintonic.pl/?p=1170 Franklin & SonsFranklin & Sons to już 5. odsłona z serii Test Toników! O tej marce dowiedziałem się z jednej z grup facebookcowych. Oczywiście z ciekawości podpytałem, gdzie je można dostać. Tu jednak okazało się, że importer MV Poland był na tyle... Continue Reading →

Artykuł Test Toników #5 – Franklin & Sons pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Franklin & Sons to już 5. odsłona z serii Test Toników! O tej marce dowiedziałem się z jednej z grup facebookcowych. Oczywiście z ciekawości podpytałem, gdzie je można dostać. Tu jednak okazało się, że importer MV Poland był na tyle uprzejmy i obdarował mnie zestawem toników i lemoniad. O lemoniadach będzie w innym poście.

Franklin & Sons
Franklin & Sons toników, piwo imbirowe plus gin Portobello

Franklin & Sons to marka z ponad 130-letnią historią. Wszystko to zaczęło się w roku 1886, kiedy to trzej bracia George, Albert i Frederick Franklin założyli firmę Franklin & Brothers i otworzyli oni sklep cukierniczy pod adresem 171 High Street, Rickmansworth, Londyn. Zaczęli oni robić wyśmienite piwo imbirowe, które stało się ich wizytówką. W 1898 roku zarządzanie nad firmą przejeło drugie pokolenie rodziny Franklinów, co przełożyło się, też na zmianę nazwy na dziś obecną, czyli Franklin & Sons. Firma bardzo dobrze się rozwijała, wprowadzając to nowe smaki i produkty na rynek. Niestety w 1989 roku firma została przejęta przez konkurencję, a marka wygaszona. Na szczęście w 2016 roku jak feniks z popiołów się odrodziła.

Franklin & Sons
Franklin & Sons lemonioady, cola plus gin Portobello

Zanim przejdziemy do testów, polecam jeszcze zajrzeć do tych trzech artykułów:

Teraz krótko o tym, jak przebiegał test. Składał się z dwóch etapów. Najpierw był nalany do szklanki, po czym był oceniany aromat, smak. Następnie zawartość szklanki była przelewana do kieliszka z ginem, kostkami lodu. W przypadku pierwszej pozycji pojawił się jeszcze rozmaryn i mięta. Przy testach pomógł mi kolega, więc opinie tu przekazana jest wypadkową dwóch opinii. Do testów został użyty gin, który już miałem przyjemność recenzować: Portobello Road London Dry Gin No. 171.

Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water

Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water
Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water

Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water to pierwszy tonik, który był testowany. W skład napoju wchodzi woda gazowana, cukier, sok cytrynowy, chinina i ekstrakt z kory cynamonu. Do produkcji nie użyto sztucznych słodzików i konserwantów. Tonik wyróżnia się charakterystyczną butelką.

Zapach: Brak wyraźnego aromatu, trochę cytrusów.
Smak: Słodki, cytrusy, cynamon, gorzki na końcu.
Finish: Gorzki, cytrusy.

Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water
Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water

Bardzo przyjemny. Na początku słodki, pojawiają się cytrusy, trochę cynamonu, a potem już gorzki smak chininy. W finish jest gorzki z dodatkiem cytrusów i szczypty cynamonu. Bardzo przyjemnie pije się go samego lub lekko schłodznego.

Z ginem

Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water
Franklin & Sons Natural Indian Tonic Water

W zapachu nie zakrywa ginu, nie ma na niego wpływu. W połączeniu z ginem i kostkami lodu gorzkość niknie, co jest plusem moim zdaniem, bo nie wpływa na smak ginu. W finiszu dopiero pojawia się za to już gorzki posmak od chininy. To akurat dość dobra cecha, bo możemy się cieszyć smakiem i aromatem ginu, a dopiero na sam koniec dostajemy lekkie uderzenie gorzkości. To jest dobry tonik do aromatycznych ginów, jak i lekkich, w których bardziej chcemy uzyskać ekspozycję ginu niż toniku.

Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive

Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive
Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive

Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive to drugi, toniki, który został wzięty na testy. W skład napoju wchodzi woda gazowana, cukier, sok cytrynowy, chinina i ekstrakt z kory cynamonu. Dodatkowymi składnikami użytymi są naturalny rozmaryn i ekstra z czarnych oliwek. Do produkcji nie użyto sztucznych słodzików i konserwantów.

Zapach: Słodki, czarne oliwki i rozmaryn.
Smak: Słodki, cytrusy, rozmaryn, oliwki.
Finish: Gorzki, czarne oliwki.

Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive
Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive

Bardzo ciekawy aromat rozmarynu i czarnych oliwek są na pierwszym planie. Tonik, przez to pachnie przyjemnie i ciekawie. W smaku jest bardzo dobrze uzyskany balans między słodyczą a gorzkością. Sam tonik jest bardzo przyjemny. Dobrze się go pije.

Z ginem

Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive
Franklin & Sons Rosemary Tonic Water with Black Olive

Tonik dość dobrze podbija gin, uzupełnia go o aromat rozmarynu i oliwek. W smaku idealnie się łączyć z cytrusowymi i jałowcowymi notami dając mu dodatkowego charakteru. Bardzo dobre połączenie. W finishu bardzo fajnie pojawiają się czarne oliwki. Całość powodowała, że G&T w tym wydaniu smakował naprawdę bardzo dobrze.

Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber

Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber
Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber

Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber na niego padł wybór jako trzeci tonik w kolejności. W sumie to nigdy bym nie wpadł na takie połączenie smaków. Tak jak w przypadku dwóch wcześniejszych podstawą napoju jest oda gazowana, cukier, sok cytrynowy, chinina i ekstrakt z kory cynamonu. Dodatkowymi składnikami użytymi są naturalne ekstrakty z ogórka i czarnego bzu. I tutaj też do produkcji nie użyto sztucznych słodzików i konserwantów.

Zapach: Słodki, kwiat czarnego bzu, w tle skórka z ogórka.
Smak: Słodki, ogórek, czarny bez, gorzki.
Finish: Lekko gorzki z ogórkiem w tle.

Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber
Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber

Bardzo ciekawy. Fajne zestawienie czarnego bzu z ogórkiem. Jak już wspomniałem, nie przyszłoby mi do głowy, aby te smaki połączyć. W aromacie dużo kwiatu czarnego bzu zaś ogórek jest schowany w tle. W smaku zaś na odwrót dużo górka, z dodatkiem czarnego bzu. W finishu tonik ma gorzki posmak z ogórkiem w tle. Całość jest ciekawa, pity schłodzony jest dobry.

Z ginem

Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber
Franklin & Sons Elderflower Tonic Water with Cucumber

W połączeniu z ginem w aromacie doszedł czarny bez, który fajnie dopełnia aromat ginu. W smaku pojawia się czarny bez i dość ciekawe dopełnia gin, jednak trochę go przyćmiewa. Oczywiście jest też ogórek, ale już nie tak intensywny. W finishu pojawia się dużo czarnego bzu, jest słodko i nie ma gorzkości, a bardziej uwypukla się smak ogórka. Dobra propozycja, dla osób, które chciałbym wypić gin z tonikiem na słodko, a do tego z ogórkiem w tle. Co daje takie nie oczywiste, aczkolwiek dobre połączenie.

Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus

Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus
Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus

Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscusto już przed ostatni tonik w tym zestawieniu. I tutaj nie ma inaczej niż, jak w poprzednich tonikach. podstawą napoju jest oda gazowana, cukier, sok cytrynowy, chinina i ekstrakt z kory cynamonu. Dodatkowymi składnikami użytymi są naturalny rabarbar i ekstra z kwiatu hibiskusa. I tutaj też do produkcji nie użyto sztucznych słodzików i konserwantów.

Zapach: Słodki, rabata, hibiskus.
Smak: Rabarbar, hibiskus, gorzki.
Finish: Rabarbar, hibiskus, gorzki.

Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus
Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus

Rabarbar to dla mnie jedne ze smaków dzieciństwa. Latem był u mnie często robiony kompot z rabarbaru. W przypadku tego toniku w aromacie i smaku jest dużo rabarbaru, a w tle pozostaje hibiskus. I tak od początku do końca. Tonik przez to wydaje się dość słodki. Jeśli ktoś jest fanem rabarbaru, to pozycja dla niego idealna!

Z ginem

Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus
Franklin & Sons Rhubarb Tonic Water with Hibiscus

W połączeniu z ginem Gin na pierwszy plan mocno wybija się aromat rabarbaru, momentami nawet dominuje nad aromatem ginu. Hibiskus prawie zniknął. W smaku pojawił się jałowiec, cytrusy, zniknął rabarbar, jednak pojawiło się bardzo dużo słodyczy, hibiskus. W finishu rabarbar, hibiskus powrócił i czuć gorzkość. To było dość ciekawe połączenie, bo w trakcie picie zniknął smak rabarbaru, a pojawił się hibiskus, który fajnie dopełnił gin. Jednak w aromacie rabarbar mocno dominował. Z tego powodu może być ciekawe, bo czujemy zapach jednego, a dostajemy smak czegoś innego.

Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic

Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic
Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic

Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic to już ostatni tonik tego testu. Został specjalnie zostawiony na koniec, ze względu na użycia soku z cytryn do jego produkcji. W skład napoju wchodzi woda gazowana, cukier, sok cytrynowy z koncentratu, chinina i naturalne stabilizatory. Tak jak w przypadku poprzednich toników do jego produkcji nie użyto sztucznych słodzików i konserwantów.

Zapach: Słodki, cytryna.
Smak: Słodki, cytryna, gorzki.
Finish: Cytryna, gorzki.

Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic
Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic

W moim odbiorze bardziej smakuje jak słodki cytrynowy napój z gorzkim posmakiem, niż jak byśmy powiedzieli, że to tonik. Jednak pije się go dość przyjemnie. Na upalny dzień, schłodzony jak znalazł!

Z ginem

Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic
Franklin & Sons Sicilian Lemon Tonic

I tu, z tym tonikiem była mała zagwozdka. O ile w poprzednich tonikach z moim kolegą byliśmy zgodni, to tu zrobiło się ciekawie. Okazało się, że mieliśmy różną ilość kości lodu w kieliszkach. Ja więcej, a kolega mniej. W moim wypadku z powodowało, to gin został całkowicie przykryty przez aromat i smak cytryny. W przypadku kolegi aromat i smak ginu był na pierwszym planie, a smak cytryny go dopełniał. To było na swój sposób ciekawe. W przypadku tego toniku polecam uważać z ilością kości lodu, aby uzyskać pożądany efekt.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie testu. Toniki Franklin & Sons bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Zacznijmy od strony wizualnej. Mają fajnie zaprojektowane butelki, gdzie znajdziemy datę założenia, miasto i logo. Drugim aspektem są przejrzyste etykiety, na których jest dużo informacji. Z czego zostały zrobione toniki, jakie składniki zostały użyte, co zawierają. Do tego jest krótki rys historyczny. To naprawdę mi się spodobało. Trzeci aspekt to oryginalne połączeni smaków, które na tle konkurencji się wyróżniają. Zostając przy smaku, są bardzo dobre i czuć, że są to produkty wysokiej jakości. Całość sprawiła, że jak będę miał okazję, to na pewno będę sięgał po te produkty. Moim zdaniem warto!

Franklin & Sons
Franklin & Sons
Franklin & Sons
Franklin & Sons

Oczywiście, trzeba wybrać zwycięzcę testu. Zacznijmy od zwycięzcy, czyli Rosemary Tonic Water with Black Olive. To było najciekawsze połączenie i jak dla mnie najlepiej odnalazło mi się w połączeniu z ginem. Miejsce drugie należy do klasycznego toniku Natural Indian Tonic Water, tu swoje zrobiło dodatnie ekstraktu z kory cynamonu. Trzecie miejsce na podium zajął Elderflower Tonic Water with Cucumber. To połączenie było dla mnie ciekawe, takie nie oczywiste, dobrze odnalazło się z ginem. Pozycja nr 4 należy Rhubarb Tonic Water with Hibiscus. Dla mnie te tonik był trochę za słodki, jakoś nie pasował mi do końca. Na pewno dam mu szansę, jednak z innym ginem. Pozycja nr przypadła Sicilian Lemon Tonic, a to wszystko za figle związane z ilością kostek lodu. Z mniejszą ilością kostek kodu był przyjemny. Jeszcze wrócę do eksperymentów z nim.

Franklin & Sons
Franklin & Sons

Toniki spod znaku Franklin & Sons to dobre jakościowo produkty, które swoimi połączeniami smaków potrafią naprawdę zaskoczyć. Widać, że producent dba o produkt w każdym szczególe od butelek, przez etykiety po zawartość. Ja pozytywnie zaskoczyłem się całością. Są to produkty, które naprawdę mogę polecić z czystym sercem i wiem, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Przede mną są jeszcze lemoniady od nich. Przy okazji też miałem okazję próbować piwo imbirowe. Też polecam, ale to już bardziej do rumu lub whisky.

Dziękuję importerowi MV Poland za udostępnienie toników do testów. Liczę, że toniki będą szybko szeroko dostępne i zyskają grono fanów.

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Test Toników #5 – Franklin & Sons pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/tonic/test-tonikow-5-franklin-sons/feed/ 0 1170
Gin #77 – Herbarius Gin Floral https://gintonic.pl/gin/gin-77-herbarius-gin-floral/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-77-herbarius-gin-floral https://gintonic.pl/gin/gin-77-herbarius-gin-floral/#respond Sat, 21 Nov 2020 18:47:15 +0000 https://gintonic.pl/?p=1156 Herbarius Gin FloralHerbarius Gin Floral to drugi gin pod szyldem Herbarius, który pojawił się w roku 2020, jak i też zawitał na moim blogu po Herbarius Gin. Obecnie jeden z nielicznych polskich kraftowych ginów na rynku. Butelkę otrzymałem dzięki uprzejmości producenta. Nazwa... Continue Reading →

Artykuł Gin #77 – Herbarius Gin Floral pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Herbarius Gin Floral to drugi gin pod szyldem Herbarius, który pojawił się w roku 2020, jak i też zawitał na moim blogu po Herbarius Gin. Obecnie jeden z nielicznych polskich kraftowych ginów na rynku. Butelkę otrzymałem dzięki uprzejmości producenta.

Herbarius Gin Floral
Herbarius Gin Floral

Nazwa ginu nawiązuję do XVII/XVIII wiecznych zielników, które w języku łacińskim nazywały się „Herbarius”. Inspiracją do stworzenia tego ginu był, pomysł na stworzenie ginu o armacie kwiatów. Takie giny bardzo rzadko się pojawiają, tym bardziej w stałej ofercie. Na etykiecie ginu jest u mnie napis „Herbarius Gin Kwiatowy”, jest to butelka sprzed zmiany nazwy na Floral.

Herbarius Gin Floral
Herbarius Gin Floral

Herbarius Gin Floral Polski Gin Rzemieślniczy powstaje na bazie wysokiej jakości spirytusu zbożowego. Spirytus jest macerowany 17 botanikami, z czego, aż 10 to aromatyczne kwiaty, w tym m.in kwiat czarnego bzu, rumianek, kwiat lipy, jałowiec, karadmon, skórki cytrusów, cynamon. Destylacja odbywa się w miedzianych alembikach. Z każdej partii powstaje kilkaset butelek. Na etykiecie każdej butelki znajduje się informacja o numerze destylacji, dacie rozlewu, numerze butelki, a do tego widnieje podpis twórcy ginu. Gin sprzedawany jest w butelkach 500 ml, o mocy 45%.

Herbarius Gin
Herbarius Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, czarny bez, jałowiec, cytrusy, wiśnia, jabłko, rumianek, wanilia.
SMAK: Słodki, kwiaty, czarny bez, cytrusy, wiśnia, cynamon, rumianek, jałowiec, nuty iglaste, czarny pieprz.
FINISH: Słodki, jałowiec, czarny bez, wiśnia, cynamon, pieprz.
ABV: 45%.
Kraj: Polska.

Herbarius Gin Floral
Herbarius Gin Floral

Subiektywnie ode mnie:

Bardzo słodki i aromatyczny zapach ginu. Na pierwszym planie pojawia się czarny bez, w tle jest wiele aromatów. I tak jak w poprzednio opisywanym ginie od Herbariusa, słychać, że dzwony dzwonią, ale w którym kościele? To powoduje, że gin możemy wąchać i cały czas zastanawiać się jaki aromat czujemy. W smaku jest przyjemny słodki, tu pojawia się szczypta przypraw kolonialnych i czarnego pieprzu. Gin jest łatwo pijalny, a moc 45% nie jest odczuwalna. Finish jest przyjemny. Całość powoduje, że gin jest przyjemny, dobrze się go pije bez żadnych dodatków. W przypadku dodania kostek lodu stracimy cały kwiatowy aromat, a wydobędą się nuty przypraw, jałowca, cytrusów. W przypadku łączenia z tonikiem polecam delikatny tonik lub na bazie kwiatu czarnego bzu, aby podkreślić aromat i smak, jednak tu też warto pamiętać, aby nie dodawać kostek lodu.

Cena: 150-180 zł
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #77 – Herbarius Gin Floral pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-77-herbarius-gin-floral/feed/ 0 1156
Gin #76 -Herbarius Gin https://gintonic.pl/gin/gin-76-herbarius-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-76-herbarius-gin https://gintonic.pl/gin/gin-76-herbarius-gin/#respond Tue, 17 Nov 2020 10:47:43 +0000 https://gintonic.pl/?p=1125 Herbarius GinHerbarius Gin Polski Gin Rzemieślniczy to obecnie jeden z nielicznych polskich kraftowych ginów na rynku. Butelkę otrzymałem dzięki uprzejmości producenta. Sprawdźmy zatem, co się kryje w środku. Pan Maciej Podhajny, podróżnik i pasjonata ginu, wielokrotnie odwiedzał Wielką Brytanię. Zachwycony ilością... Continue Reading →

Artykuł Gin #76 -Herbarius Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Herbarius Gin Polski Gin Rzemieślniczy to obecnie jeden z nielicznych polskich kraftowych ginów na rynku. Butelkę otrzymałem dzięki uprzejmości producenta. Sprawdźmy zatem, co się kryje w środku.

Herbarius Gin
Herbarius Gin

Pan Maciej Podhajny, podróżnik i pasjonata ginu, wielokrotnie odwiedzał Wielką Brytanię. Zachwycony ilością i różnorodnością dostępnych ginów, postanowił stworzyć gin wysokiej jakości na naszym rynku. Od pomysłu do realizacji minęło kilka lat, a na recepturę miały wpływ podróże do Azji, a w szczególności do Indii. Zatem jak powstał gin?

Herbarius Gin
Herbarius Gin

Herbarius Gin Polski Gin Rzemieślniczy powstaje na bazie wysokiej jakości spirytusu zbożowego. Spirytus jest macerowany 13 botanikami, w tym wiadomo, że zostały użyte: jałowiec, kolendra, arcydzięgiel, kardamon, goździki i skórki cytrusów. Reszta jest owiana tajemnicą. Destylacja odbywa się w miedzianych alembikach. Z każdej partii powstaje kilkaset butelek. Na etykiecie każdej butelki znajduje się informacja o numerze destylacji, dacie rozlewu, numerze butelki, a do tego widnieje podpis twórcy ginu. Gin sprzedawany jest w butelkach 500 ml, o mocy 45%.

Herbarius Gin
Herbarius Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, mocno ziołowy, jałowiec, kardamon, goździki, trochę cytrusów, arcydzięgiel, kolendra, drzewa iglaste.
SMAK: Słodki, jałowiec, kardamon, goździki, pokrzywa, sosna, cytrusy.
FINISH: Słodki, jałowiec, kardamon, goździki, anyż, cytrusy, syrop na gardło.
ABV: 45%.
Kraj: Polska.

Herbarius Gin
Herbarius Gin

Subiektywnie ode mnie:

Bardzo mocno ziołowy zapach, który intryguje. Cały czas z czymś się kojarzy. Jednak z czym? Ja znalazłem nuty iglaste, kardamon, goździki, arcydzięgiel. Jednak jest tego dużo więcej. Sam zapach jest przyjemny, a możliwość go odkrywania, sprawia przyjemność. Na języku nie czuć 45%, za to jest dużo ziołowej słodyczy w tle z kolonialnymi przyprawami i cytrusami. Całość dobrze się pije. Finish jest słodko-ziołowy, trochę przypominał mi z dzieciństwa syrop na kaszel. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Mamy tu kawał serca włożonego w zrobienie ginu wysokiej jakości, który możemy pić z przyjemnością samego, na kostkach lodu lub z tonikiem. W przypadku użycia toniku polecam użycie klasycznego toniku. Moim zdaniem warto się zaopatrzyć w ten gin!

Cena: 159-179 zł
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #76 -Herbarius Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-76-herbarius-gin/feed/ 0 1125
Gin #75 – Lubuski Green Gin https://gintonic.pl/gin/gin-75-lubuski-green-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-75-lubuski-green-gin https://gintonic.pl/gin/gin-75-lubuski-green-gin/#respond Mon, 02 Nov 2020 21:07:38 +0000 https://gintonic.pl/?p=1115 Lubuski Green GinLubuski Green Gin to już trzeci i ostatni po Pink Gin i Blue Gin smakowy Lubuski Gin na blogu. Podobnie jak poprzednie dwa był stworzony z myślą o koktajlach. Green Gin czyli „zielony”, którego nazwa nawiązuje do koloru skórki limonki,... Continue Reading →

Artykuł Gin #75 – Lubuski Green Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Lubuski Green Gin to już trzeci i ostatni po Pink Gin i Blue Gin smakowy Lubuski Gin na blogu. Podobnie jak poprzednie dwa był stworzony z myślą o koktajlach.

Lubuski Green Gin
Lubuski Green Gin

Green Gin czyli „zielony”, którego nazwa nawiązuje do koloru skórki limonki, która oprócz cytryny i jałowca została użyta przy produkcji tego ginu. Gin jest sprzedawany w 500 ml butelkach o mocy 37,5%.

Lubuski Green Gin
Etykieta.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, limonka, jałowiec, cytryna.
SMAK: Słodki, jałowiec, limonka, cytryna.
FINISH: Słodki, limonka, jałowiec, cytryna.
ABV: 37,5%.
Kraj: Polska.

Lubuski Green Gin
Degustacja ginu.

Subiektywnie ode mnie:

Green Gin to pozycja, która do mnie najbardziej przemawia z trójki smakowych Lubuski Gin. Jest mocno cytrusowy, aczkolwiek w zapachu przypomina trochę płyn do naczyń, jednak mimo wszystko to przyjemny zapach. W smaku jest słodki, dobrze się go pije, czuć słodycz cytryny i kwaśność limonki. Jak w przypadku wcześniej opisywanych dobrze sprawdzi się pity w kieliszku schłodzony. Ja jednak polecam go pić w połączeniu z tonikiem lub jako składnik koktajli.

Cena: 30-50 zł

Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #75 – Lubuski Green Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-75-lubuski-green-gin/feed/ 0 1115
Gin #74 – Lubuski Pink Gin https://gintonic.pl/gin/gin-74-lubuski-pink-gin/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gin-74-lubuski-pink-gin https://gintonic.pl/gin/gin-74-lubuski-pink-gin/#respond Mon, 02 Nov 2020 21:02:42 +0000 https://gintonic.pl/?p=1112 Lubuski Pink GinLubuski Pink Gin to już drugi smakowy Gin Lubuski po Blue Gin na blogu. Tak jak w przypadku wcześniej opisywanego ginu, gin ten był tworzony z myślą o koktajlach. „Pink” czyli „różowy”, nazwa nawiązuje do barwy ginu i owoców, które... Continue Reading →

Artykuł Gin #74 – Lubuski Pink Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
Lubuski Pink Gin to już drugi smakowy Gin Lubuski po Blue Gin na blogu. Tak jak w przypadku wcześniej opisywanego ginu, gin ten był tworzony z myślą o koktajlach.

Lubuski Pink Gin
Lubuski Pink Gin

„Pink” czyli „różowy”, nazwa nawiązuje do barwy ginu i owoców, które zostały użyte do produkcji, czyli truskawką. Jak sam producent podaje, gin jest stworzony z myślą o kobietach i im dedykowany. Gin sprzedawany jest w butelkach o pojemności 500 ml i mocy 37,5%.

Lubuski Pink Gin
Lubuski Pink Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, truskawka, truskawka i jeszcze raz guma truskawkowa.
SMAK: Słodki, truskawka, jałowiec, pieprz.
FINISH: Słodki, truskawka, jałowiec, pieprz.
ABV: 37,5%.
Kraj: Polska.

Lubuski Pink Gin
Degustacja ginu.

Subiektywnie ode mnie:

Pink Gin, stworzony z myślą o kobietach i dla kobiet, jak pisze na swojej stronie producent. Moim zdaniem jest to gin dla wszystkich fanów truskawek. Gin od początku do końca jest zdominowany smakiem truskawki. Jedynie w smaku i finishu dochodzi nieprzyjemny posmak pieprzu, gdy pije się go na ciepło. Schłodzony można wypić z kieliszka. Ja jednak polecam w połączeniu z tonikiem lub jako składnik koktajlu.

Cena: 30-50 PLN.

Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski

Artykuł Gin #74 – Lubuski Pink Gin pochodzi z serwisu GinTonic.PL - Gin Blog.

]]>
https://gintonic.pl/gin/gin-74-lubuski-pink-gin/feed/ 0 1112