Jak powstaje Gin?
Jak powstaje Gin? Patrząc technicznie na Gin, w praktyce jest to aromatyzowana wódka jagodami jałowca z dodatkami innych ziół/przypraw. 15 grudnia 2008 roku Unia Europejska ustanowiła „Spirit Drink Regulation 11/2008” na podstawie którego zostały zdefiniowane poszczególne rodzaje alkoholów. Na podstawie tej ustawa Gin jest definiowany jako alkohol etylowy z dodatkiem redestylowanych lub macerowanych naturalnych składników lub olejków aromatycznych o mocy co najmniej 37,5%. Gin też może być barwiony i dosładzany.
Jak w praktyce powstaje Gin?
Do produkcji ginu potrzebny jest spirytus uzyskany z naturalnych składników o mocy minimum 96% według prawa. Prawo nie reguluje w jakiś sposób ma odbyć się destylacja, ani z jakich dokładnie składników ma być uzyskany. Zgodnie z tym możemy mieć spirytus, który został uzyskany w kolumnach destylacyjnych lub alembikach. Składnikami do uzyskania spirytusu mogą być zboża, jak: jęczmień, żyto, kukurydza, ale też np. melasa czy winogrona. Właściwie o tym, z czego ma być wydestylowany i jaka metodą spirytus decyduje twórca ginu.
Mam spirytus, co dalej?
Tu są trzy możliwości. Pierwsza to dodać do spirytus esencji z ekstraktu jałowca z wybranymi składnikami jak zioła, przyprawy i przy użyciu wody rozcieńczyć do minimum 37,5%. Druga możliwość, to ponowna destylacja. Tutaj jednak przez zaczęciem procesu ponownej destylacji dodajemy jagodny jałowca i inne zioła/przyprawy. Trzecia możliwość to macerowanie jagód jałowca i składników botanicznych w alkoholu dla uzyskania pożądanych aromatów.
Rodzaje Ginów
Distilled Gin
Powstanie tego rodzaju ginu możemy podzielić na dwie części. Pierwsza, to w procesie ponownej destylacji jest dodawany jałowiec i inne naturalne dodatki. Po tym procesie producent może dodać ekstrakt z naruszalnych lub sztucznych składników. Gin ten też może być poddany procesowi koloryzacji, czyli standaryzowaniu barwy przy użyciu barwinka.
London Gin
Nazwa London nie oznacza, że musi być wyprodukowany tylko w Lodynie. W porównaniu do Distilled Gin tu po procesie ponownej destylacji można tylko użyć wody, alkoholu etanolowego i cukru w niewielkiej ilości. W wypadku gdy nie dodamy cukru mamy odczynieni z London Dry Gin. W tym wypadku nie można stosować barwników.
Navy Gin
To Disitlled Gin lub London Gin, który jest butelkowany z mocą minimum 57%. Dlaczego taka moc? Nawiązuje to do tradycji marynarskich, w których co dziennie wydawano marynarza porcje alkoholu. Aby sprawdzić czy jest dobrej jakości proch strzelnic polewano alkoholem i sprawdzano czy się zapali. Proces ten następował wówczas, gdy alkohol miał minimum 57%.
Aged Gin
To gin, który dodatkowo leżakuje w beczkach.
Old Tom Gin
To Gin dużo łagodniejszy i słodszy od tradycyjnego Ginu. A to wszystko za sprawą dodania większej ilości cukru.
Plymouth Gin
Plymouth Gin to Disitilled Gin z Plymouth w Anglii. Obecnie odstąpiono od tego oznaczenia geograficznego.
Sloe Gin
To nie jest gin, lecz nalewka z owoców tarniny i cukru, gdzie za bazę alkoholową został użyty gin. Zawartość alkoholu tutaj wynosi w przedziale od 15 do 30%.
28 czerwca 2019 at 02:03
Lubię gin. Pije często. Przetestowałem około 30 różnych. Fajnie usystematyzować swoją wiedzę. Dziękuję.
2 września 2020 at 22:03
Ale jstes dzik…ja zaledwie kilka rodzaji skosztowlam…💪Ale dzin Gordon London Gin Special Dry I Tangueray 🙏to ulubiency .pDr🍸🍸🍸
27 grudnia 2021 at 22:20
Ja mieszkajac w anglii mialem okazje sprobowac wielu ginow