Smarduch Awiator Gin to polski kraftowy gin produkowany przez Smarduch Family Distillery znajdującą się w Grodkowie na Opolszczyźnie. Oprócz ginu destylarnia produkuje wódki i okowity, a także jest producentem Nalewke Kresowych. Sprawdźmy, cos się kryje za ginem?

Smarduch Awiator Gin
Smarduch Awiator Gin

Zanim przejdziemy do zawartości butelki, skupmy się na chwilę na nazwie „Awiator”, czyli lotnik. Stanisław Jr. Smarduch jest pasjonatem lotnictwa, a także licencjonowanym pilotem. Postanowił on stworzyć gin dla pilotów/awiatorów, a także podzielić się istotnymi faktami z historii polskiego lotnictwa. Pod napisem Gin jest umieszczony samolot RWD 6 o oznaczeniu SP-AHN. To właśnie tym samolotem Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali 28 sierpnia 1932 Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych „challenge”. Na cześć tego wydarzeni 28 sierpnia został ustanowiony Świętem Lotnictwa Polskiego. Jednak samolot ten na długo nie zostanie na etykiecie, gdyż co 1500 butelek, będzie się pojawiał nowy samolot, a wraz z nim na kontretykiecie kolejne fakty z historii polskiego lotnictwa.

Smarduch Awiator Gin
Samolot RWD 6 o oznaczeniu SP-AHN na etykiecie.

Przejdźmy już do Smarduch Awiator Gin, bazą ginu jest delikatny żytni spirytus. Do produkcji ginu używane są 24 składniki. Część z nich jest macerowana przez 24 godziny przed destylacją, a część z nich jest dodawana w trakcie destylacji. Producent ujawnia tylko część składników: jałowiec, grapefruit, cytryna, pomarńcza, kwiatu bzu, hibiskus, pigwowiec, kolendra, gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz czerwony i herbata. Gin jest butelkowany z mocą 40% w butelce o pojemności 700 ml. Warto też zauważyć, że butelka pochodzi z recyklingu.

Smarduch Awiator Gin
Kontretykieta Smarduch Awiator Gin.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, cytrusy, cynamon, czarny bez, grapefruit, jałowiec.
SMAK: Słodki, lekki, cytrusy, cynamon, czarny bez, herbata, pieprz, gałka muszkatołowa, jałowiec, hibiskus.
FINISH: Jałowiec, cytrusy, grapefruit pieprz, herbata cytryna.
ABV: 40%
Kraj: Polska.

Smarduch Awiator Gin
Degustacja ginu.

Subiektywnie ode mnie:

Zacznijmy od samego konceptu na gin, ginu, który jest dedykowany lotnikom. To naprawdę piękne, kiedy można połączyć dwie pasje i zrobić z tego coś jeszcze lepszego. Bardzo mi się podoba, że oprócz dobrego smaku i aromatu gin przemyca ciekawostki z historii polskiego lotnictwa. To według mnie powoduje, że historia/marketing tego ginu jest naprawdę autentyczny i szczery. Do tego dużym plusem jest butelka z recyklingu plus dobrze zaprojektowana etykieta. Naprawdę gratuluję takie spójności.

Smarduch Awiator Gin
Smarduch Awiator Gin

Przejdźmy zatem do Smarduch Awiator Gin. Jest bardzo lekki i przyjemny. W aromacie jest dużo słodyczy cytrusów, z cynamonem i czarny bzem w tle. W smaku lekki, przyjemny, dużo słodycz od cytrusów i cynamonu na początku. Potem pojawia się dobrze zbalansowana kontra od gałki muszkatołowej, pieprzu. Finish lekki, słodki przyjemny. Gin bardzo dobrze pije się bez dodatków. Dobrze smakuje. W połączeniu z tonikiem gin robi się bardziej gorzki, cytrusy nikną, a pojawiają się zioła i aromat kwiatów. W smaku jest przyjemny. Dobrze się go pije. Po ciężkim dniu naprawdę dobrze orzeźwia. Polecam się zaopatrzyć w butelkę!

Cena: 105 zł


Można kupić np tutaj:

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji i noty smakowej. Jeśli Ci się podobała, proszę zaglądaj tu częściej lub na FB czy Instagramie.

Autor: Rafał Stanowski