Dutch Courage Aged Gin 88 to już drugi gin z holenderskiej destylarni Zuidam, który zawitał na blog. Gin ten pojawił się podczas Whisky Live Warsaw 2019: Whisky & Gin Festival, gdzie miałem okazje go spróbować.

Dutch Courage Aged Gin 88
Dutch Courage Aged Gin 88

Sama nazwa nawiązuje do sławnego kiedyś określenia wśród angielskich żołnierzy, które brzmiało „Dutch Courage”. Powiedzenie to odnosiło się do odwagi holenderskich żołnierzy, którą zyskiwali rzekomo przez codzienne picie geneveru, a ten potem  w Anglii został nazwany ginem.

Dutch Courage Aged Gin 88
Dutch Courage Aged Gin 88

Jeśli czytaliście notę smakową numer 6 o ginie Dutch Courage, to już o dziś opisywanym ginie wiecie prawie wszystko. Jednak dla przypomnienia. Do produkcji ginu użyto: jagody jałowca, korzenia irysa z Włoch, kolendry z Maroko, arcydzieła, słodkich pomarańczy i cytryn z Hiszpanii, korzenia lukrecji z Indii, kardamonu i laski wanilii z Madagaskaru. Każdy z tych składników jest destylowany osobno. Później następuje zestawianie ginu z poszczególnych destylatów. Następnie finalna „mieszanka”, jest wlewana do 200-litrowych beczek z dębu amerykańskiego i w niej dojrzewa. Finalnie gin jest butelkowany z mocą 44%. Na etykiecie zawsze znajduje się informacja z rokiem produkcji i numerem serii.

Dutch Courage Aged Gin 88
Dutch Courage Aged Gin 88

Nota smakowa:

NOS: Słodki, jałowiec, cytrusy, wanilia, kolendra, kardamon.
SMAK: Słodki, jałowiec, cytrusy, arcydzięgiel, czarny pieprz, wanilia, kardamon, kolendra.
FINISH: Słodki, jałowiec, kardamon, wanilia, zioła, dębina.
ABV: 44%.
Kraj: Holandia.

Subiektywnie ode mnie:

To ciekawy zabieg ze strony producenta. Ze znanych mi ginów nie kojarzę, aby producent dokładnie tej samej receptury użył do dwóch ginów, które puszcza na rynek. W przypadku wspomnianych dziś ginów można porównać jaki wpływ na destylat ma leżakowanie w beczce. W moim odczuciu dało to ciekawy efekt, bo pojawiło się więcej wanilii, miodu, jednak z drugiej strony odczycie cytrusów i jałowca spadło. To spowodowało, że ten gin jest łagodniejszy, słodszy. Dobrze piję się go samemu. A jeśli chodzi o tonik, to poleciałbym jakiś klasyczny, delikatny.

Dutch Courage Aged Gin 88
Dutch Courage Aged Gin 88

Cena: 149-175 PLN

Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski