Zuidam Distillery została założona w roku 1975 przez Fred van Zuidam, jako mała rodzinna kraftowa gorzelnia. Wysoka jakość produkowanych tu alkoholi spowodowała rozwój i powiększanie portfolio. Dziś firma Zuidam produkuje whisky, genever, gin, rum i likiery.
Podczas festiwalu „Cracow whisky Day” miałem okazję poznać ich whisky i gin. Dutch Courage Dry Gin to ich flagowy gin. Sama nazwa nawiązuje do sławnego kiedyś określenia wśród angielskich żołnierzy, które brzmiało „Dutch Courage”. Powiedzenie to odnosiło się do odwagi holenderskich żołnierzy, którą zyskiwali rzekomo przez codzienne picie geneveru, który w Anglii został nazwany ginem.
Sam gin bazuje na spirytusie zbożowym. Następnie spirytus jest destylowany z 9 różnymi ziołami i przyprawami. Do produkcji użyto: jagody jałowca, korzenia irysa z Włoch, kolendry z Maroko, arcydzieła, słodkich pomarańczy i cytryn z Hiszpanii, korzenia lukrecji z Indii, kardamonu i laski wanilii z Madagaskaru. Każdy z tych składników jest destylowany osobno. Później następuje zestawianie ginu, który jest butelkowany z mocą 44,5%. Na etykiecie zawsze znajduje się informacja z rokiem produkcji i numerem serii. W moim przypadku była to seria z roku 2017.
Nota smakowa:
NOS: Słodki, cytrusy, kardamon, jałowiec, arcydzięgiel, wanilia, kolendra.
SMAK: Słodki, cytrusy, kardamon, arcydzięgiel, wanilia, kolendra.
FINISH: Słodki, cytrusy, zioła, kardamon, kolendra, jałowiec.
ABV: 44,5%
Kraj: Holandia.
Subiektywnie ode mnie:
Dutch Courage z holenderskiej destylarni Zuidam był jedynym ginem podczas festiwalu „Whisky Day Cracow”. Oczywiście nie omieszkałem spróbować go jako pierwszego alkoholu na festiwalu. Zaskakiwał słodko-ziołowym zapachem, bardzo przyjemnym i świeżym. Na pierwszym planie pojawia się miłe połączenie jałowca, kolendry i cytrusów. Aromat przekłada się na smak. To dobra pozycja na lato w połączeniu z tonikiem. Polecam spróbować.
Warto też pochwalić producenta za podawanie roku produkcji i numer serii, gdyż, jak wiadomo, składniki mogą się różnić jakością i każda seria może inaczej smakować.
Cena: 100-130 zł
Autor: Rafał Stanowski
Dodaj komentarz