Xoriguer Gin spotkałem podczas jednej z moich podróży, kiedy to udałem się na Balery, aby zobaczyć Majorkę i Minorkę. Trochę zastawiałem się co wybrać na post nr 100. Za oknami zima, a każdy z nas zawsze miło wspomina wyjazdy wakacyjne i dobry alkohol podczas nich pity. Zapraszam do recenzji połączonej właśnie z takimi wspomnieniami.

Xoriguer Gin
Półka z ginami w sklepie/destylarni.

W jednym z Marketów zobaczyłem zieloną butelkę, którą przyciągnęła moją uwagę. To był czas, kiedy jeszcze nie było tego blogu, a pisałem tylko o whisky. Jednak już zacząłem odkrywać ten trunek. Będą na Minorce, zorientowałem się, że to właśnie tu produkują ten gin. Pomyślałem: „fajnie byłoby zobaczyć to miejsce”. Udałem się nawet tam wtedy w światowy dzień ginu. I psikus, gdy dotarłem na miejsce, to już było zamknięte. Następnego dnia dotargałem tak, aby było otwarte. Destylarnia znajduje się w części portowej i jest połączona ze sklepem dla turystów. Na miejscu za darmo spróbować ginu i kilkunastu likierów na bazie lokalnych ziół. Po dłuższej rozmowie z jedną osób, która pracowała, zgodziła się mi wpuścić mnie do części, gdzie się destylują gin.

Produkty destylarni
Gin i likiery do degustacji.
Jałowiec
Jałowiec użyty do produkcji ginu.

Jednak jak się znalazł gin na Miniorce? Tu trzeb wrócić do początku XVIII wieku, kiedy to Minorka znajdowała się w rękach Wielkiej Brytanii. Marynarze, nie mogli dostać gnu w lokalnych tawernach, więc postanowiono stworzyć destylarnię, aby sprostać zapotrzebowaniu. Sprowadzono jałowiec na wyspę i tak Sr. Miguel Pons Justo zaczął destylację. Destylarnię wyposażono w miedziane alembiki, które służą cały czas od tej pory.

Alembiki
Alembiki.
Alembiki
W destylarni alembiki są opalane drewnem.
Alembiki
Alembiki.
Xoriguer Gin
Odbieranie ginu.
Xoriguer Gin
Beczki w których kiedyś transportowano gin.

Xoriguer Gin (wymawia się 'sho-ri-gair’) jest destylowany na bazie spirytus uzyskanego z winogron. Do produkcji ginu oprócz jałowca używane są lokalne zioła. Destylacja odbywa się we wspomnianych miedzianych alembikach, które są opalane drewnem. Gin butelkowany jest z mocą 38% w szklanych lub kamionkowych butelkach z charakterystycznym „marynarskim uchem”.

Xoriguer Gin
Xoriguer Gin

Nota smakowa:

NOS: Rześko, cytrusy, jałowiec, mięta, kamfora, igliwo, zioła.
SMAK: Słodko, jałowiec, cytrusy, igliwo,.
FINISH: Słodki, jałowiec, igliow, mięta.
ABV: 38%
Kraj: Minorka/Hiszpania.

Xoriguer Gin
Xoriguer Gin

Subiektywnie ode mnie:

Wakacje, wakacjami, jednak powrót do tego ginu sprawił mi sporo przyjemności. Wąchając gin, trochę czuję się tak, jak bym wąchał klasyczny gin, a w tle jeszcze był zapach mięty i drzew iglastych rosnących blisko plaży. Zapach jest bogaty i przyjemny, rześki. W smaku gin jest bardzo słodki, dużo jałowca, igiliwa, mięty, bardzo przyjemnie się go pije. Finish jest równie dobry, pełne pokrycie alkoholu i utrzymujący się dalej smak jałowca, mięty i igliwa. Całość powoduje, że ten gin na czysto bardzo przyjemnie się pije. Przyjemne wspomnienie wakacji. W połączeniu z tonikiem gin staje się bardzo odświeżający, traci trochę z lotności i smaku jałowca, ale za to przyjemnie rozkłada się na języku. Po ciężkim dniu pracy idealnie znalazł do odpoczynku, jak i miłego spędzenia czasu ze znajomymi. Jeśli będziesz w Hiszpanii śmiało kup ten gin i spędź z nim miło czas. Polecam!

Xoriguer Gin
Xoriguer Gin

Jeśli ktoś z was będzie na Minorce, to naprawdę polecam tam zajrzeć. Destylarni to bardziej sklep, ale mają wybór w fajnych likierach, które można połączyć ich ginem i naprawdę świetnie spędzić przy nich wakacje!

Xoriguer Gin
Xoriguer Gin i likier Estomagale, polecam to połączenie.

Cena: 97 zł
Można kupić np tutaj:

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji i noty smakowej. Jeśli Ci się podobała, proszę zaglądaj tu częściej lub na FB czy Instagramie.

Autor: Rafał Stanowski