NalewkaPL to instagramowy profil, jaki i firma, którą oferuje no właśnie nie nalewki. Tzn. tak i nie. Na ich profilu znajdziemy 8 różnych kombinacji nalewek, które same możesz wykonać. Na czym to polega? W zestawie, który jest wysłany, znajduje się butelka z odpowiednią mieszanką botaników i kompletem zapasowym. Do tego filtr, aby odfiltrować mieszankę od alkoholu. Po stronie kupującego jest zaopatrzyć się w alkohol mocy 40-45%. Wlać go do 500 ml butelki i poczekać 10-14 dni.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

Bathtub – tak nazywa się rodzaj ginu, gdzie do alkoholu dojadamy jałowiec i inne botaniki, a następnie poddajemy go tylko maceracji (no i ewentualnie rozcieńczeniu). Ta forma produkcji alkoholu w domu na własny użytek w naszym kraju jest w 100% legalna 🙂 Nazwa „bathtub” nie wzięła się z przypadku. Na początku XX wieku, często słabej jakość alkohol był doprawiony miodem i ziołami właśnie w wannie (ang. bathtub), gdyż to było najczęściej najłatwiej dostępne naczynie o większej pojemności. No i na zapleczu baru można było taką umieścić.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

NalewkaPL Gin podaje dokładnie jakie składniki dostarcza. Są to: jałowiec, anyż gwiaździsty, goździki, kolendra, piment, czarny pieprz, skórka z cytryny, korzeń galanga, gałka muszkatołowa i imbir. Do zalania użyłem 200 ml spirytusu o mocy 95%, który rozcieńczyłem do 41%. Można też kupić zwyczajnie wódkę. Wybrany alkohol należy wlać do butelki i poczekać 10-14 dni. W moim wypadku leżakowanie wyniosło 16 dni. A i trzeba pamiętać, aby butelka nie była wystawiona na promienie słoneczne.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, jałowiec, pomarańcza, kardamon, pieprz, kolendra.
SMAK: Słodki, jałowiec, pomarańcza, pieprz, imbir, goździki.
FINISH: jałowiec, pieprz, kardamon, imbir, goździk, anyż.
ABV: 40%
Kraj: Polska.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

Subiektywnie ode mnie:

16 dni leżakowania spirytus w botanikach to długo i jest to wyczuwalne w nosie. Na pierwszym planie pojawia się jałowiec, kardamon, pieprz i pomarańcza, jednak aromat odbiorze jest bardzo surowy. Gin tak samo jest odbierany na języku i w finishu, smak jest bardzo surowy, jednak wyraźny. Wyczuwalny jest jałowiec, pieprz, pomarańcza, kardamon, imbir, goździki. Finish do tego mocno wybija się anyż. U mnie gin zaczął łagodnieć, gdy chwilę poleżał w kieliszku, a przyjemny w odbiorze zrobił się dopiero po 4-5 łyku. Gdybym miał podejść do tego jeszcze raz, użyłbym delikatnej wódki jak np. Biały Bocian. No i warto zrobić coś, co ja pominąłem, czyli tak po 10 dni sprawdzać smak. Z mojej perspektyw jest to świetny pomysł dla kogoś, kto chciałby poeksperymentować z tworzeniem własnego ginu jako pierwsza próba, gdyż dostajemy tu gotowy zestaw.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

W połączeniu z tonikiem robi się znacznie ciekawiej. Gin utrzymuje swój aromat, jałowiec zrobił się przyjemniejszy dla nosa, do tego mocniej wybiła się kolendra i kardamon. Na języku smak jest tak samo intensywnie. Znika surowość, przyprawy korzenne są mniej wyczuwalne, jednak to wychodzi na plus, bo smak robi się dużo łagodniejszy. No i w finishu ilość wyczuwalnego anyżu i goździków jest dużo mniejsza. Całościowo jest moim zdaniem ciekawsze i przyjemniejsze w odbiorze niż w wersji na czysto.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

Pomysł na gin od NalewkaPL muszę przyznać, że przypadł mi do gustu. Bo sam mogłem wybrać bazę ginu, dwa miałem gotową mieszankę (nie trzeba samemu wymyślać proporcji i co dodać, dobry punk referencyjny) i co moim zdaniem jest na plus, jest jeszcze saszetka z dodatkową porcją mieszanką (ją już możemy sobie np. zmodyfikować, jak przyjdzie na to pomysł). Fajnie też się obserwuje, jak zmienia się kolor trunku z dnia na dzień, no i codziennie można sprawdzić aromat. Daje to trochę frajdy. A finalny efekt dobrze wchodzi z tonikiem. Polecam jako pomysł, aby zobaczyć, jak wygląda maceracja w praktyce.

NalewkaPL Gin
NalewkaPL Gin

Cena: 39 PLN

Można kupić np. tutaj:

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji i noty smakowej. Jeśli Ci się podobała, proszę zaglądaj tu częściej lub na FB czy Instagramie.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny możesz mi postawić wirtualną kawę. Z góry dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor: Rafał Stanowski