Tranquebar Colonial Gin spotkałem na stanowisku Schweeppes podczas Whisky Live Warsaw: Gin & Whisky Festival. Stanowisko oferowało głównie do spróbowania toniki do spróbowania, a za dodatkową opłatą był jeszcze gin. No właśnie gin z Danii. A z tego kraju jeszcze nie miałem przyjemności pić ginu.

Tranquebar Colonial Gin
Tranquebar Colonial Gin

Tranquebar Colonial Gin jest jedną z marek firmy A.H. Riise, znanego z bardzo dobrych rumów. Zajmijmy się jednak samą nazwą. Colonial Gin nie jest przypadkowa, jest związana z tym historia. W roku 1618 przez króla Dani została powołana kompania handlowa Danish East India Company, która miała się zająć handlem przyprawami z Indii.W roku 1620 pierwsza ekspedycja zawitała do Cejlonu (dzisiejsza Sir Lanka), jednak statek nie został wpuszczony do żadnego portu. Postanowiono jednak kontynuować ekspedycję i załoga udała się do Tharangambadi, gdzie już zostali wpuszczeni. Duńczycy kupili miasto za 12 dział i zmienili jego nazwę na Tranquebar. Z tego do miejsca importowano do Europy przyprawy i inne niedostępne dobra. Miedzy czasie destylowano tam też gin. Miasto w rękach Duńczyków zostało do roku 1845, kiedy to przejęli je Brytyjczycy.

Tranquebar Colonial Gin
Tranquebar Colonial Gin

Z informacji na stronie producenta, wynika, że weszli w posiadanie receptury z tego okresu. Na podstawie jej powstał gin Tranquebar Colonial Gin. Do jego destylacji został użyty jagody jałowca, skórki z cytryn i pomarańczy, kolendra i nasiona kolendry, cynamon, koper włoski, kardamon, gałka muszkatołowa, słód jęczmienny z dodatkiem herbaty i gorzkie pomarańcze. Destylowany w małych partiach, każda butelka jest numera – nr butelki i partia. Butelkowany z mocą 45% w butelkach o pojemności 700 ml.

Nota smakowa:

NOS: Słodki, jałowiec, cytrusy, kardamon, cynamon,
SMAK: Słodki, jałowiec, cytrusy, kardamon, cynamon, wanilia, gałka muszkatołowa, zioła.
FINISH: Jałowiec, cytrusy, cynamon, kardamon.
ABV: 45%
Kraj: Dania.

Subiektywnie ode mnie:

Tranquebar Colonial Gin to przede wszystkim ciekawa historia. Już dawno nie spotkałem ginu, który byłby tak dobrze osadzony w historii danego kraju. Sam gin jest bardzo dobry. Przyjemny w zapachu, dobry w smaku. Można go pić samemu, ale myślę, że jeszcze lepiej sprawdzi w połączeniu z tonikiem. Ja miałem okazję go spróbować z Schweeppesem Premium i mi bardzo podszedł.

Tranquebar Colonial Gin
Tranquebar Colonial Gin

Cena: 145 PLN.
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski