Gil The Authentic Rural Gin Italian Peated – dość długa nazwa jak na gin. Gin ten pojawił się na stanowisku Sake Maruta Spirits podczas Whisky Live Warsaw: Whisky & Gin Festival. Gin ten pochodzi z Destylarni Vechio Magazzino, która znajduje się we włoskiej Calambri.

Gil Peated Gin
Gil Peated Gin

Bazą ginu jest 96,5% spirytus uzyskany z jęczmienia, kukurydzy i pszenicy. Do uzyskania ginu używane są jałowiec, piołun, arcydzięgiel, czarny bez, grapefruit, słodka i gorzka pomarańcza, cytryny, oregano, lawenda i aloes. Największą ciekawostką jest użycie torfu z regionu Calambri i węgiel drzewny z jałowca i kasztanowca. Gin dojrzewa przez 12 miesięcy. Butelkowany w 500 ml butelkach o mocy 43%.

Gil Peated Gin
Gil Peated Gin

Nota smakowa:

NOS: Jałowiec, dym, pomarańcze, cytrusy, szałwia, bergamotka.
SMAK: Słodki, zioła, dym, jałowiec, bergamotka, pomarańcza.
FINISH: Jałowiec, dym, cytrusy, bergamotka.
ABV: 43%
Kraj: Włochy.

Subiektywnie ode mnie:

Dymna whisky to ja rozumiem, jednak dymny gin? No właśnie, dymny gin. Dość unikalne podejście do produkcji. Klasyczne nuty dla ginu jak cytrusy, jałowiec zostały uzupełniony o dymne nuty, co dało oryginalną recepturę. Gin jest inny, ciekawy, na swój sposób niepowtarzalny. Ciekawie rozbudowany aromat, smak. Trochę tak jak whisky wyspy Islay z dodatkiem jałowca. Dobrze się łączy z tonikiem. Na pewno będzie to ciekawa pozycja dla fanów dymnej whisky! Polecam spróbować.

Gil Peated Gin
Gil Peated Gin

Autor: Rafał Stanowski