Koval Distillery został uruchomiony w Chicago w roku 2008 przez małżeństwo Sonat i Robert Birnecker. Nazwa destylarni z języka Yiddish oznacza „czarną owcę” lub osobę robiącą coś wyjątkowego. A na swój sposób do założycieli, bo porzucili swoje intratne posady i postanowili spełniać swoje marzenia. Podęto dziadek Roberta, który ma austriackie korzenie miał na nazwisko Shmid, co w języku niemieckim oznacza kowal.

Koval Distillery
Koval Distillery. Zdjęcie: http://www.koval-distillery.com/newsite/about-us/kothe-still

Koval Distillery jest to pierwsza destylarnia, która powstał w tym obszarze po okresie prohibicji. Działa jako firma rzemieślnicza, posiada certyfikat MOSA(Midwestern Organic Services Asspciation). Całość produkcji bazuje tylko na organicznych zbożach, a do tego ich wszystkie prodykty są koszerne. Woda do produkcji pochodzi z jeziora Michigen i jest oczyszczana w sposób naturalny przy użyciu węgla drzewnego.

Degustacja produktów Koval
Degustacja produktów Koval

Ginów Koval miałem okazję spróbować podczas degustacji organizowanej przez Distillery Limited, na którą zostałem zaproszony.

Koval Dry Gin

Produkty z destylarni Koval głównie kojarzą się z whiskey, jednak produkują oni też gin. Koval Dry Gin powstaje na bazie spirytusu żytniego, który jest produkowany z lokalnych upraw. Do destylacji ginu używane jest 13 składników. Niesyty producent nie ujawnia nic poza tym, że wiadomo, że użyto jałowca. Na ich stronie jest enigmatyczne określenie „woodland spices” i „wildflowers”, czyli w wolnym tłumaczeniu leśne składniki/przyprawy i dzikie kwity. Wiadomo, że składniki pochodzą z okolic Chicago, jednak niestety na tym kończą się informację. Finalnie gin jest butelkowany z mocą 47% w butelkach o pojemności 500 ml. Posiada jeszcze status produktu koszernego.

Koval Dry Gi
Koval Dry Gi

Nota smakowa:

NOS: Słodki, rozmaryn, cytrusy, biały pieprz, wata cukrowa, jałowiec, zboża, toffi, wanilia, lawenda.
SMAK: Słodki, cytrusy, jałowiec, wata cukrowa, biały pieprz, rozmaryn, pędy sosny, toffi, lawenda, pieprz, róża.
FINISH: Słodki, wanilia, cytrusy, jałowiec, biały pieprz.
ABV: 47%
Kraj: USA

Koval Dry Gi
Koval Dry Gi

Subiektywnie ode mnie:

Przy tak skąpej wiedzy na temat użytych składników, ten gin to prawdziwa zagadka. A to wata cukrowa, a to róża czy pędy sosny. Dość oryginalne połączenie, jednocześnie przyjemnie się komponujące. Gin pomimo swojej mocy jest bardzo dobry w odbiorze i pije się go przyjemnie. Jest bardzo aromatyczny i wyrazisty. Widać, że producent dba o jakość produktu.

Cena: 179 zł
Można kupić w Centrum Wina.

Koval Barreled Gin

Koval Barreled Gin jak już sama nazwa wskazuje, że jest to gin, który dodatkowo dojrzewał w beczkach. Prawdopodobnie zostały użyte beczki o pojemności 113 litrów, bo takich używa destylarnia w przypadku produkcji whiskey. Na stronie producenta tu jednak pojawiają się dodatkowe informacje o użytych składnikach. Oprócz jałowca jest też wymieniona kolendra, korzeń arcydzięgla. Gin dojrzewa około roku. Jego bazą był spirytus żytni. Koszerny, organiczny, butelkowany z mocą 47%.

Koval Barreled Gin
Koval Barreled Gin

Nota smakowa:

NOS: Słodki, miód, wanilia, toffi, kolendra, cytrusy, jałowiec, las, zioła.
SMAK: Słodki, zioła, miód, wanilia, jałowiec, toffi, biały pieprz.
FINISH: Słodki, miód, wanilia, rozmaryn, cytrusy, jałowiec.
ABV: 47%
Kraj: USA

Koval Barreled Gin
Koval Barreled Gin

Subiektywnie ode mnie:

Koval Dry Gin jest bardzo dobrym ginem, jednak dojrzewanie w dębowych beczkach powoduje, że ten gin to kolokwialnie ujmując, to „petarda”. Dużo słodyczy od beczki w postaci wanilii, miodu, toffi. Jednak beczka nie przysłoniła charakteru ginu, jednak jeszcze bardziej go uwypukliła. Gin bardzo dobrze się pije. Aromat i smak jest bardzo przyjemny. Naprawdę polecam. Może go bez problemu pic bez żadnych dodatków.

Cena:
Można kupić w Centrum Wina

Koval Cranberry Gin Liqueur

Koval Cranberry Gin Liqueur, jest odpowiedzią na segment Sloe Gin. Sloe Gin to coś, co byśmy nazwali nalewką na bazie owoców tarniny i ginu. Jednak w okolicach Chicago tarnina nie jest uprawiana. Zastąpiono ją owcami żurawiny. Bazą oczywiście jest Koval Dry Gin. Producent nie podaj jak długo trał proces maturacji owoców z ginem. Likier jest butelkowany z mocą 30%.

Koval Cranberry Gin Liqueur
Koval Cranberry Gin Liqueur

Nota smakowa:

NOS: Słodki, intensywny, jałowiec, cytrusy, żurawina, rozmaryn, las.
SMAK: Słodki, jałowiec, żurawina, cytrusy, las, róża, rozmaryn.
FINISH: Słodki, cytrusy, żurawina, rozmaryn, jałowiec.
ABV: 30%
Kraj: USA

Koval Cranberry Gin Liqueur
Koval Cranberry Gin Liqueur

Subiektywnie ode mnie:

Zapach jest naprawdę bardzo intensywny, żurawina jest bardzo mocnym akcentem, jednak nie został zgubiony charakter ginu, bo i jałowiec, cytrusy, rozmaryn. W smaku jest genialny, delikatny, a zarazem intensywny. Pije się go bardzo przyjemnie. Super pozycja, w szczególności do koktajli. Muszę przyznać, że producenci stworzyli naprawdę oryginalny produkt. Bardzo polecam.

Cena:
Można kupić w Centrum Wina.

Autor: Rafał Stanowski