Gdy dostałem zestaw toników od marki Peter Spanton do testów, to oczywiście nie mogło w nim zabraknąć najważniejszego składnika, czyli ginu. W tym celu udałem się do marketu w galerii handlowej niedaleko mnie, jednak francuski sklep na C rozczarowuje wyborem ginów. Na szczęście w ów galerii był jeszcze sklep Centrum Win, gdzie znalazłem nieznany mi wcześniej gin Rokeby’s Half Crown!

Rokeby's Half Crown Gin
Rokeby’s Half Crown Gin

Nazwa „Rokeby’s Half Crown” jest hołdem dla Lorda Rokeby, o który z punktu widzenia naszych czasach można, by powiedzieć, że był jednym z największych „hipsterów” w historii angielskich arystokratów. Np. brał kąpiele w zimnej wodzie, czyli z obecnej perspektyw można powiedzieć, że był morsem, co było wtedy dziwne. W sumie dla niektórych dziś dalej jest dziwne. Jednak do rzeczy. Miałem w zwyczaju mówiąc:”To be half-crown coin”. Niestety nie znałem informacji, co mogłoby to znaczyć. Jednak „Half-crona coin” to moneta, która weszła w użytek w 1549 rok, a wycofana z obiegu w 1970. Moneta miała wartość 1/8 funta, czyli 2 szylingów i 6 pensów.

Rokeby's Half Crown Gin
Rokeby’s Half Crown Gin

Gin Rokeby’s Half Crown jest destylowany w miedzianych alembikach. Podczas jego produkcji jest używany jałowiec, kolendra, cynamon, skórki z cytrusów. „London Dry Gin” oznacza, że do produkcji tego ginu nie był dodawany cukier. Gin jest butelkowany w ciemnej, korkowanej butelce o mocy 40,6%.

Rokeby's Half Crown Gin
Rokeby’s Half Crown Gin

Nota smakowa:

NOS: Orzeźwiający zapach cytrusów, w drugim planie kolendra i jałowiec, cynam.
SMAK: Słodki, jałowiec, cytrusy, cynamon, lekko alkoholowy, czarny pieprz, kolendra.
FINISH:  Mocno cytrusowy, jałowiec, kolendra.
ABV: 40,6%.
Kraj:  Anglia.

Subiektywnie ode mnie:

Gin Rokeby’s Half Crown zaskakuje swoją prostotą. Duża ilość cytrusów i jałowca, dobrze łącząca się z kolendrą i cynamonem w tle. Pije się go dobrze bez żadnych dodatków, co w sumie pozytywnie mnie zaskoczyło jak na tak małą złożoność. W mojej opinii jest to jednak dobry gin do wymieszania z tonikiem, gdzie cytrusowość ginu będzie idealnie łączyć się z gorzkim smakiem toniku. Polecam zaopatrzyć się w butelkę, gdzie jest w podobnej cenie jak większość marketowych pozycji, a w mojej opinii jest dużo lepszy.

Rokeby's Half Crown Gin
Rokeby’s Half Crown Gin

Cena:
Można kupić np tutaj:

Autor: Rafał Stanowski