Z44 Gin, to nazwa, która z pewnością nic nie mówi. Jednak jak do tego dołożymypiękne słoneczne Włoch z widokiem na Alpy, to obrazek robi się już dużo ciekawszy. Jak wiadomo na upalne dni, nie każdy alkohol się nadaję. W takie dni dobrze jest sięgnąć po cydr, wino musujące (swoją drogą, to chyba trunek dobry na każdą okazję) i gin najlepiej podany z tonikiem. Zatem udajmy się do słonecznych Włoch, na małą przygodę.

Z44 Gin
Z44 Gin. Foto: https://vinolok.cz

Nasza przygoda zawiedzie nas do miejscowości Termeno, która znajduje się w prowincji Bolzano. To właśnie tu w destylarni Roner produkowany jest gin Z44. Do jego produkcji używana jest górska woda. Destylacja spirytusu dobywa się w starej ponad 70-letniej kolumnie destylacyjnej. Gin już jest uzyskiwany w małym alembiku o pojemności 225 litrów. Jednak przejdźmy do najważniejszej rzeczy, która tworzy ten gin niezwykłym, a mianowicie ziół i przypraw, które są używane w procesie destylacji.

Z44 Gin. Foto: https://berlinbottle.de

Podczas produkcji ginu Z44 używa się 14 przypraw i ziół. Część z nich jest nadrukowana na butelce. Zacznijmy zatem od najciekawszego składnika moim zdaniem. Są to szyszki sosny zbierane w wakacje na wysokości ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Nadają one świeżego mentolowego aromatu. Kolejnymi składnikami są korzeń fiołka, korzeń goryczki, kardamon, kolendra i dwa rodzaje Krwawnika pospolitego biały i różowy. Oczywiście użyto też skórek z cytryn. A i bym zapomniał o podstawowym składniuku, czyli jagodach Jałowca. Reszta składników jest już owiana tajemnicą.

Z44 Gin
Z44 Gin

Oczywiście jak to we Włoszech bywa, wygląd to bardzo ważna rzecz. I tutaj nie można się zawieść, butelka Z44 wygląda bardzo dobrze. Ma swój unikalny kształt, do tego zamknięcia używany jest szklany korek. Na butelce nadrukowane są zioła, które zostały użyte do produkcji ginu. Ciekawostką jest też moc, bo wynosi ona 44%.

Butelka wygląda okazale, zawartość zapowiada się ciekawie, Pora sprawdzić jak smakuje w praktyce!

Nota smakowa:

NOS: Cytryna, kardamon, kolendra, mentol, świeżo zmielon pieprz, melon, jałowiec.
SMAK: Słodki, kardamon, cytrusy, kadamon, zmielony czarny pieprz, melono.
FINISH:  Kardamon, kolendra, jałowiec, cytrusy.
ABV: 44 %.
Kraj: Włochy.

Z44 Gin
Z44 Gin

Subiektywnie ode mnie:

Zapach jest genialny. Przyjemnie pachnie jak bardzo ładne perfumy. Na pierwszym planie wyłania się cytryna, kolendra, kardamonem i mentolowy zapach -pewnie z wyżej wspomnianych szyszek. To wszystko idealnie się komponuje, a do tego gdzieś w tle nutka czarnego pieprzu. Gin tak samo dobrze smakuje, jak pachnie. Pije się go przyjemnie bez żadnych dodatków. Moc 44% nie jest w ogóle wyczuwalna. I ma przyjemny finisz. No dobre to jest. Jedynie cena za butelkę mogłaby być niższa. Jednak z drugiej strony jest to gin bardzo dobrej jakości władnej butelce. Jak to mówią: „coś za coś”. Ja polecam go spróbować!

Cena: 315zł
Można kupić np tutaj: https://wina-mp.pl/produkty/gin/wlochy/gin-z44-roner

Autor: Rafał Stanowski