Caorunn Raspberry Gin pojawił się na rynku 18. kwietnia 2019 roku. Gin ten powstał z okazji 10-lecia powstanie Caorunn Gin, o którym wspominałem w tym poście Gin #31 – Caorunn Gin. Okazję do spróbowania tego ginu miałem podczas Whisky Live Warsaw 2019: Whisky & Gin Festival.

Caorunn Raspberry Gin
Caorunn Raspberry Gin

Caorunn Raspberry Gin– pierwszy człon nazwy wymawia się „Ka-roon” i w języku celtyckiego jest to jarzębina. Gin produkowany w szkockiej destylarni whisky Balmenach, która funkcjonuje od 1824 roku.

Caorunn Raspberry Gin
Caorunn Raspberry Gin

Czerwony symbol przypominający rozgwiazdę na butelce nawiązuje do 5 składników z 11 użytych podczas destylacji. Pochodzą one z regionu gdzie leży destylarnia, a są to: jarzębina, wrzos, mniszek lekarski, woskownica europejska i jabłka. Pozostałe 6 składników, których użyto to: jałowiec, arcydzięgiel, kolendra, cynamon, pomarańcze i cytryny. Dodatkowym składnikiem jest szkocka malina. Z każdego nastawu powstaje 1000 litrów ginu. Destylowany w specjalnym alembiku o nazwie Copper Berry Chamber. Alembik ten działa od 1920 roku i jest wyposażony w półki, do których wsypują wyżej wymienione składniki. Gin sprzedany jest w butelkach o pojemności 500 ml i z mocą 41,8%.

Nota smakowa:

NOS: Malina, malin, malin, jałowiec, jabłko, zioła.
SMAK: Słodki, malina, malina, cytrusy, jałowiec, zioła, trochę goryczki.
FINISH: Słodki, malina, jałowiec, cytrusy.
ABV: 41,8%
Kraj: Szkocja.

Subiektywnie ode mnie:

Te wszystkie pink giny obecne na rynku mogłyby wziąć przykład z opisywanego dziś ginu i robić coś, co naprawdę smakuje. Cały trunek jest zdominowany głównie przez maliny z dodatkiem jałowca w tle. Dobry gin do picia samemu lub z kostką lodu. W połączeniu z tonikiem w ciepły dzień idealnie się sprawdzi jak w innych koktajlach. Aromat i smak maliny robi swoją robotę! Parząc na cenę myślę, że jest adekwatna do jakości.

Caorunn Raspberry Gin
Caorunn Raspberry Gin

Dystrybutorem ginu w Polsce jest firma Pinot.

Cena: 95-155 zł
Można kupić np. tutaj:

Autor: Rafał Stanowski